Forum www.baszta.fora.pl Strona Główna www.baszta.fora.pl
Forum duszpasterstwa młodzieży szkół średnich "Baszta" w Jarosławiu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O Janie Pawle II i nie tylko z perspektywy jego Rzecznika

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.baszta.fora.pl Strona Główna -> o wszystkim i o niczym
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ania.mazur1990




Dołączył: 04 Sty 2011
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:50, 04 Sty 2011    Temat postu: O Janie Pawle II i nie tylko z perspektywy jego Rzecznika

Ostatnio na rynku księgarskim pojawiła się jedna z najciekawszych książek ostatnich miesięcy. Wydawnictwo Fronda wydało „Rzecznika” Joaquino Navarro-Vallsa i jest to naprawdę pozycja przy której warto się zatrzymać.
Samego autora nie trzeba przedstawiać – Joaquin Navarro-Valls – doktor psychiatrii, dziennikarz, korespondent prestiżowych gazet, członek Opus Dei. Wszechstronnie wykształcony, studiował m.in. na Harwardzie. Ale przede wszystkim rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej i dyrektor biura prasowego w okresie najbardziej interesującym każdego Polaka – pontyfikatu Jana Pawła II.
Książka składa się ze zbioru esejów, szkiców, które w większości były już publikowane w dzienniku „La Repubblica” – to szczególnie ważne dla polskiego czytelnika, że dzięki wydawnictwu Fronda będzie mógł zapoznać się z tymi tekstami. Są też w książce teksty nigdy nie publikowane, które świetnie wkomponowują się w charakter książki.
Książka ta jest chyba szczególnie ciekawa dla nas, Polaków, którzy świetnie znając postać Jana Pawła II, papieża Polaka, „naszego” Papieża, mają szansę spojrzeć na Jego osobę oczami „nie Polaka”, człowieka z zachodu. A w „Rzeczniku” znajdziemy wiele opisów cech tego Wielkiego Polaka. Gdy Valls wspomina początki pontyfikatu Jana Pawła II pisze: „Jego młodzieńcza biografia, dziś powszechnie znana, już wtedy przedstawiała raczej nietypowy portret Słowianina obdarzonego niewątpliwie silną osobowością, ale także zaskakującą zdolnością łączenia z jednej strony uniwersalności chrześcijaństwa, a drugiej specyfiki własnych korzeni. Właśnie stamtąd, ze swojej Polski, czerpał on właściwie sobie szczególną umiejętność, to znaczy zdolność rozumienia mentalności narodów Wschodu, ich deptanych i uśpionych potrzeb kulturowych, głębokich uczuć ludzi (…)”. Gdy opisuje pobyt Jana Pawła II w USA i Jego spotkanie z Reaganem (szalenie interesujący opis, tym bardziej, że akurat ten prezydent wydatnie wspierał nasze dążenia do niepodległości) pisze: „Zarówno Jan Paweł II jak i Ronald Reagan byli nadzwyczajnymi mówcami. Byli postaciami pierwszoplanowymi, zdolnymi mobilizować masy swoim osobistym charyzmatem. Celem Jana Pawła II nie była jednak Ameryka lub antykomunizm ani w gruncie rzeczy nawet jakakolwiek forma wyidealizowanego społeczeństwa neokapitalistycznego i liberalnego, lecz absolutna i transcendentalna godność osoby ludzkiej (…)”.
Navarro-Valls w przejmujący sposób opisuje spotkanie Jana Pawła II do jakiego doszło w 1991 roku z siostrą Łucją w Fatimie. Podróż odbyła się w maju, a więc dokładnie 10 lat po zamachu terrorystycznym, którego był ofiarą. Świetna narracja autora daje nam możliwość wyobrażenia sobie tamtych chwil: „ Jan Paweł II niemal całkowicie pochłonięty w tym duchowym skupieniu, które było dla niego typowe, gdy zanurzał się w modlitwie. Znajdował się w tym samym, położonym z dala od świata miejscu, gdzie mała, dziesięcioletnia Łucja wraz z kuzynami rozmawiała z ‘Panią”. W czasie tego skupienia papieża nie było przy nim Siostry Łucji. Miała przybyć dopiero następnego ranka właśnie po to, by się z nim spotkać. Jan Paweł II był sam w tym miejscu, ponieważ był przekonany, że tam należy szukać powodu, dla którego nie został zabity dziesięć lat wcześniej, i że stamtąd musi również zacząć, aby zrozumieć do głębi, co się wydarzyło. Pamiętam, że był wieczór. Dokoła mnóstwo ludzi. Lecz On był ‘sam’ (…)”.
Książka jest właściwie dziełem kronikarza. Pasjonująca dla czytelnika. I wiele go ucząca. Dlatego jest to obowiązkowa pozycja dla każdego „myślącego” człowieka.
Ania Mazur


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek wiech




Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:12, 02 Kwi 2011    Temat postu: Gorąco polecam autobiografię Chestertona

Polecam też tę książkę wydawnictwa Frondy!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek wiech




Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:13, 02 Kwi 2011    Temat postu: Rzecznik

Ciekawa książka, troszkę żałuję, że nie ma już Navarro-Valsa jako rzecznika papieskiego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.baszta.fora.pl Strona Główna -> o wszystkim i o niczym Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin